ВРЕМЕ је да мирис печене паприке обавије домове где се спрема омиљена зимница. Да је само до цене овог поврћа, можда се ајвар не би крчкао на превише шпорета.
Домаћице ових дана килограм паприке не могу да купе за мање од 100 динара, а велика је шанса да ће их коштати и двеста. Просечна тегла од 700 грама домаћег ајвара који се продаје на пијацама у најбољем случају кошта 900 динара. Неки ће сигурно сачекати и акцијске понуде у маркетима.
У најчувенијем крају по паприци, лесковачком, килограм овог поврћа кошта на пијацама од 100 до 150 динара.
– Невреме нам је правило проблеме. Смене кише, ветра, јаког сунца не погодују производњи – каже Ђорђе Мицић, директор Земљорадничке задруге „Зелена звезда“ из Винарца, која има и сопствену пољопривредну производњу, а паприку за ајвар производи на површини од око 1,2 хектара. – Принос је нешто мањи од уобичајеног, али је то надоместила цена. Без обзира на нешто мањи род, биће довољно паприке за све.
За све оне који немају услове или жељу да сами припремају „српски кавијар“, почела је и продаја готове зимнице. Теглу домаћег ајвара од 700 грама пољопривредни произвођачи у Лесковцу продају по цени од 900 до 1.000 динара
– Код нас тегла од 580 грама кошта 800 динара – истиче Стевица Марковић из Брестовца, који је годинама упоран у производњи „лесковачког ајвара“ са заштићеним географским пореклом. – Увелико припремамо ајвар од сопствених паприка.
На престоничким пијацама понуда је разнолика. Током радних дана килограм паприке може да се купи за 150 динара, али је викдендом тарифа већа, најчешће 200 динара, а на гајбу 180.
За разлику од прошле године, у Вршцу је паприка ове сезоне родила боље. Зато је и цена нижа, па ајваруша кошта од 130 до 150 динара по килограму. Црвено благо, како Банаћани називају ајварушу, пинђуришу и љутеницу, на зрењанинским пијацама је од 100 до 150 динара за килограм.
У лозничком крају паприка из пластеника или повртњака може да се купи од 100 до 140 динара по килограму. Цена је, како каже угледни повртар из Страже код Лознице Мишо Искић, за петину већа него лане, а куповина је за трећину мања.
На зеленим пијацама у Пожаревцу паприка је почетком лета била јефтинија, али како се приближило време остављања зимнице, цена јој је скочила. Паприка најнижег квалитета, ситнија и делимично оштећена, кошта 80 и 100 динара, док је она квалитетнија од 150 до 250 динара.
На краљевачкој пијаци цена паприке ових дана креће се од 160 до 200 динара, док је на „кванташу“ јефтинија за двадесетак динара. У зависности од квалитета, тегла ајвара из домаће радиности кошта од 800 до 1.000 динара, пинђур око 900, колико треба издвојити и за екстра љути пинђур са сомборком.
– Та времена када се зимница припремала домаћински и „на велико“ одавно су прошла.
Сада се више исплати куповати готову зимницу по потреби у маркетима – вајкају се трговци надајући се већем броју купаца током наредна два викенда.
Параћинску пијацу преплавила је паприка различитог квалитета. Најтраженија је црвена месната и кошта од 170 до 200 динара. Лесковачку македонку, за коју продавци кажу да је за ајвар најбоља, ваља платити 180 и 200 динара.
– Та паприка је пљосната, има две стране, па је згодна за печење и чишћење, а без тога нема доброг ајвара. Од 40 килограма македонке добијете 23 тегле од 720 милилитара – информише нас искусна жена за тезгом.
Невреме потопило ајварушу
У РУСКОМ Крстуру у Бачкој, селу најчувенијем по производњи паприке ајваруше, јулско невреме је уништило две трећине рода и оштетило и преостале засаде. Највећа количина овог поврћа откупљује се као друга класа, по цени од 50 динара по килограму, док се за прву класу добија 120 динара.
На пијацама се крстурска рога, како је овде зову, продаје по цени од 150 динара. Село је познато и по домаћем ајвару, припрема је у току, а тегла од 700 грама кошта 1.000 динара.
Рачуница
ЗА теглу од 750 грама треба око три килограма меснатих црвених паприка. На то треба додати и трошак за уље, струју или дрва. Има домаћица које користе додатне састојке – парадајз, плави патлиџан, љуте паприке. Кад се све сабере, једна тегла на крају кошта од 500 до 800 динара.
PODELITE